Náročný říjen
U mnohých spolků končí sezóna akcí s společně s koncem léta. To však není náš případ, naše vozidla se obvykle zastaví jen na chvíli mezi únorem a dubnem. V říjnu jsme se tak mohli potkat hned na několika akcích, které jsme pořádali nebo se jich účastnili:
5. října jsme vypravili zvláštní vlak do Lužné u Rakovníka na setkání Hektorů. Ve vlaku bylo k dispozici točené pivo, drobné občerstvení a vládla zde velmi příjemná atmosféra. V Lužné měli účastníci spoustu času prohlédnout si místní železniční muzeum, kde se konalo setkání zmíněných Hektorů, tedy lokomotiv T 435.0 a T 458.1. Musíme smeknout klobouk před pořadateli setkání, protože se zde sjelo 20 strojů z nichž dva přijeli dokonce z Německa. K vidění však nebyli jen Hektoři, zajímavou součástí programu byla i lokomotiva T 478.3001, která přitáhla zvláštní vlak z Německa a čerstvě opravená lokomotiva 313.432, na které probíhal jeden z prvních zátopů po opravě.
Hned další sobotu 12. 10. jsme se vypravili na akci s názvem „Parním vlakem kolem České Lípy.“ Jak již jméno vypovídá, cílem motoráku a nově zrekonstruovaného vlečného vagonu byla právě Česká Lípa, v jejímž okolí se o víkendu 12. a 13. října proháněla parní lokomotiva 486.007 Zelený Anton. Souprava vyjela z turnovského nádraží v sobotu okolo sedmé hodiny ranní, s tím že do Lípy dorazila těsně před devátou. Při příjezdu byla k milému překvapení cestujících přivítána na nádraží právě hvězdou akce Zeleným Antonem, který zrovna odjížděl s prvním vlakem směrem na Děčín. Následně se motorák přesunul i s vagonem do depa, kde se připojil k exhibici železničních vozidel. V samotném areálu depa se mimo stánky, mezi kterými byl vztyčen i jeden se suvenýry Kolej-Klubu, nacházely pro zraky příchozích i další lokomotivy jak parní, tak dieselové, ukázky hasičské i vojenské techniky nebo výstavní kolejový jeřáb v provozním stavu. Kyvadlovou dopravu z nádraží do samotného depa zajišťovala souprava s motorovým vozem 810.640. Na tratích v okolí samotné České Lípy pak jezdil jak výše zmíněný Zelený Anton tak Modrý šíp nebo motorový vůz M 131.1130.
Další sobotu, tedy 19. října, se v Liberci konal Regionální Den železnice a oslavy 130 let tratí Jablonec nad Nisou – Tanvald a Smržovka – Josefův Důl. Bylo nám ctí, že jsme byli stejně jako v loňském roce pořádajícími Českými drahami na akci pozvaní. Opět se akce zúčastnila Rosnička i Beruška, která si navíc dovezla i svůj nový vlek Ferdu. Zatímco Beruška s Ferdou vozila zájemce na prohlídku do Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou nebo do lokomotivního depa, Rosnička pomáhala parní lokomotivě 310.0134 na její cestě do Tanvaldu a Josefova Dolu. Znovu se jednalo o povedenou akci, která přilákala širokou veřejnost.
V závěru měsíce nás pak čekala další velká akce. V sobotu 26. října jsme vzali Berušku a Ferdu a vyrazili na našemu spolku svěřenou trať z Královce do Žacléře. Během soboty a neděle zde probíhala velká brigáda, během které byla likvidována vegetace a připravovány prostory ve stanicích pro naše budoucí působení. 28. října se pak konal výstup na těžní věž v místním Hornickém skanzenu. U příležitosti této akce jsme vypravili několik vlaků mezi Trutnovem, Královcem a Žacléřem. Na nezájem veřejnosti vlaky rozhodně netrpěly, především první ranní spoj z Trutnova téměř praskal ve švech.
A co příště? 30. listopadu vypravíme Čertovské vlaky do Žacléře, 1. prosince Andělský vlak do Teplic nad Metují a 7. prosince se bude opět v Turnově konat Pekelná sobota.