domů o nás aktuality akce vozidla odkazy kontakty
   2015      2016      2017      2018    <<<   AKTUALITY   
Děkujeme za Vaši přízeň, která nás pohání dál v naší práci. Přejeme Vám splnění Vašich přání a ať radost, kterou to přináší, máte s kým sdílet, stejně jako my můžeme sdílet radost z podařených věcí s Vámi.
12.12.2015
Na závěr roku jsme dodělali pojezd vozu Ci pro převoz do rotundy. Navázali jsme pružnice, namontovali nárazníky a nainstalovali tažné zařízení. Díly brzdoví namontujeme v průběhu příštího roku. Také se povedlo probudit po roce stání lokomotivu T334.0866 a začali se odstraňovat první drobné bolístky. Úzkorozchodné depo kolegové z NPŽ dostali pod střechu.
Blíží se nám sice konec roku, ale globální oteplování funguje i v našich výše položených místech. Což svědčí našim technickým skvostům a nám to neumožňuje vymlouvat se na nepřízeň počasí, která by ukončila naši letošní činnost. Jediná vyšší moc, která by mohla zasáhnout a naše aktivity uložit ke spánku, je vyžadovaná přítomnost při tvorbě sváteční atmosféry.
20. – 22.11.2015
Tento víkend se konala výroční valná hromada našeho sdružení. Mimo to jsme přivezli 100 použitých pražců v dobré kondici pro zamýšlené pokračování stavby úzkorozchodné drážky. Pokračování prací na rámu Ci nám přineslo překvapení v podobě havarijně poškozených kluzných ložisek jedné nápravy. Vznikla tak nutnost vyměnit veškeré čepy a rolny závěsek pružnic. Pánvice zbavené kompozice jsme odeslali do Děčína na vylití kompozicí a vůz jsme zatím nouzově položili na bukové pánvice smáčené v oleji.
05. – 08.11.2015
Trochu jsme si protáhli pracovní víkend, abychom nastříkali rám Ci po opískování do základu. NPŽ zapracovalo na stavbě úzkorozchodného depa a taky jsme se trochu věnovali rámu liberecké BN30.
říjen a listopad 2015
Poprvé v naší historii jsme se rozhodli pustit do renovace osobního vozu. Odnese to vůz řady Ci na jehož renovaci se budeme spolupodílet s KPŽČR a ministerstvem dopravy. Náš ansámbl čeká "JEN" renovace pojezdu vozu a tak jsme začali s kompletní demontáží brzdového systému a pískování rámu a dílců brzdového systému. Následovat bude antikorozní ochrana a výroba a výměna poškozených dílů.
05. – 06.09.2015
Několik ranních momentek z proběhlého otevření expozice v turnovském depu, ještě než se areál zaplnil návštěvníky od zvláštních parních vlaků. Pak už jsme skoro nestíhali fotit. Pro nás samotné byl překvapením Váš zájem o program v depu, který se po tolik víkendů a hodin (které už dávno nepočítáme) stal naším druhým domovem. Když jsme si mysleli, že už to snad ani není možné, otevíraly se nám oči úžasem ještě víc a to v neděli, kdy i přes rozmarné vrtochy počasí, Vás stále několik set dorazilo do areálu turnovského depa. Děkujeme polní kuchyni, kapele, motoristické a úzké sekci, přátelům, rodinným členům a hlavně všem návštěvníkům (bez rozdílu fanouškovství a závislosti na železnici), že jste nám pomohli vytvořit tak jedinečnou a nádhernou atmosféru, na kterou budeme ještě dlouho vzpomínat a ze které budeme čerpat energii za dlouhých zimních večerů. Třeba nás napadne zase něco nosného, co si budeme společně užívat při dalších akcích.
červenec 2015
Trochu jsme nestíhali aktualizovat naši činnost během posledních dvou měsíců a tak to shrneme najednou. Podařilo se nám prezentovat naši poslední práci zapůjčením dvou vozů pro filmování v Zubrnicích. Pokročili jsme značně s pracemi na voze s občerstvením, kde se dokončil interiér a začíná se instalovat vybavení. NPŽ v naší spolupráci pro tento rok skončilo s pokládkou tratě v celkové délce cca 90 m a začali jsme s výrobou osobních vozíků na přeložiskovaných podvozcích kyplor. Posunula se stavba modelového kolejiště a instalace předmětů do dopravní kanceláře. Za největší úspěch považujeme odkoupení úzkorozchodné lokomotivy BN30 od libereckého sběratele. Mašinka je sice v instantní podobě, ale kompletní a s rezervním motorem. Mimo jiné si sebou přivezla i kolejový materiál a pár vozíků.
U příležitosti oslav 150 let Turnovsko – Kralupské tratě ve dnech 5. a 6. září jsme pro Vás konečně přichystali plakát s dalšími detaily a tabulku s časovým rozvrhem kyvadlové dopravy mezi stanicí Turnov a depem. Vše je ke stažení v pdf.

Plakát k akci
Rozvrh kyvadlové dopravy
U příležitosti oslav 150 let Turnovsko – Kralupské tratě chystáme v depu Turnov o víkendu 5 a 6. září otevřít expozici historických kolejových vozidel, spolu s dalším tematickým doprovodným programem. Přístup do depa bude zajištěn jak jinak než vlakem, kyvadlově ze stanice Turnov. Bližší informace včas zveřejníme na našich stránkách, o samotných oslavách tratě najdete více informací ZDE.
06. – 07.06.2015
Tento víkend jsme pomocí bagru prodloužili zářez pro stavbu úzkorozchodné drážky NPŽ o dalších 40 metrů, postavili jsme 15 metrů dlouhé sypané nástupiště a poprvé jsme na světlo světa vytáhli dlouho opravovaný motorgenerátorový vůz Z 1-51041. S kompletnějším popisem tohoto vozu se již brzy setkáte v části VOZIDLA.
23. – 24.05.2015
V minulých dnech jsme dělali spoustu drobností okolo, které vytvoří nejlepší dojem až budou hotové, a tak se o nich zatím nebudeme příliš rozepisovat. Za zmínku stojí snad jen jeřáb, který jsme si pozvali, aby nám pomohl přemístit pár věcí po depu. Sami můžete v září hádat, které to byly.
O největší zážitek se nám postarala návštěva přírodovědného kroužku z Prahy "Věda není nuda", který jsme jim obohatili o trochu techniky. Prohlédli si depo, jeho zázemí a několik pokladů, které tu jsou uloženy. Abychom je úplně neotrávili jen studeným železem, tak si osladili život trochou medu při exkurzi s Martinem Šritrem, který vede včelařský kroužek v Turnově. Nakonec už jim zbývalo jen pečení buřtů a vystát frontu na zlatý hřeb odpoledne.
08. – 10.05.2015
Po několika týdnech oklepávání a broušení jsme zakonzervovali a uvedli do vystavovatelného stavu kotel lokomotivy 310.901. To je ta velká růžová věc vlevo, ale ničeho se nebojte. Na konci dostane tradiční jemný černý odstín. Kdo by to taky pořád umýval.
Občanské sdružení NPŽ prodloužilo stavbu úzkorozchodné dráhy vlastními a našimi silami o dalších 12 metrů!
Vyrobili jsme první prototypy laviček pro nás po stavbě dráhy a pro případné unavené návštěvníky. Zvažujeme ještě prodlouženou verzi prototypu, která by nám umožnila i odpočinek v horizontální poloze, ale s tím musíme počkat. Čas se nám povážlivě krátí a na odpočinek není ani pomyšlení. Oslavy 150 let tratě Turnov–Kralupy nad Vltavou (5.– 6. září 2015) jsou prakticky před brankou!
25. – 27.04.2015
Vyrobili jsme repliky posuvných vrat pro vůz řady Z (budoucí bistro) zatím jen technologii svařování. Do budoucna počítáme i s výrobou nýtované varianty. Podařilo se obnovit lak pojezdu a pluhů na motorovém voze M152 do historické podoby. Po neúspěšném pokusu přepravit v roce 2013 vůz řady Uz z České Třebové jsme tento pokus úspěšně zopakovali letos. Na voze muselo být vyměněno jedno nápravové ložisko a doplněn nárazník a šroubovky. Vůz pruské výroby starý 100 let doplní naší sbírku nákladních vozů.
11.– 12.04.2015
Započali práce na stavbě polní úzkorozchodné drážky, která se staví dle plánů občanského sdružení Novopacká železnice (NPŽ). Celková koncepce stavby a samotná pokládka je pod vedením kolegů z NPŽ. Kolej klub se na této stavbě podílí jen z části materiálně a pomocnou rukou. Mimo stavbu drážky pokračují práce spojené s přípravou otevření depa veřejnosti k 150 letému výročí Turnovsko-Kralupské dráhy. Pracuje se především na úpravě vozu řady Z pro stacionární stánek s občerstvením, zprovoznění motorového vozu řady 810 a dalších činnostech.
02.02.2014
ČT24 odvysílala reportáž o práci našeho sdružení. Začíná v 18-té minutě. Reportáž ke spuštění ZDE
© copyright 2015 | Věra Mansfeldová | photo by Ladislav Doškář